Lepsza jakość wody basenowej poprzez zastosowanie lamp UV

W dniu 2 czerwca Burmistrz Oborniki Tomasz Szrama wraz z Prezesem Zarządu Tomaszem Augustynem uczestniczyli w odbiorze projektu polegającego na zainstalowaniu na dużym basenie sportowym oraz basenie rekreacyjnym multifalowych lampy UV, które podobnie, jak ozon pozwalają zmniejszyć stosowaną w celu dezynfekcji dawkę chloru, a tym samym przyczyniają się do polepszenia jakości wody basenowej oraz zwiększenia komfortu osób korzystających z pływalni, poprzez redukcję stężenia związków chloroazotowych. Dezynfekcja lampami UW zapobiega wydzielaniu się charakterystycznego zapachu chloru i eliminuje efekt zaczerwienionych oczu po pływaniu

Metoda dezynfekcji z zastosowaniem promieniowania UV polega na naświetlaniu wody przepływającej przez cylindry, w których umieszczone są lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe o odpowiedniej mocy. Urządzenia UV montowane są w obiegu wody basenowej po filtrach i przed wymiennikami ciepła oraz przed miejscami dozowania preparatów chemicznych.

Do zalet wynikających ze stosowania lamp UV należą m. in. duża skuteczność niszczenia bakterii, krótki czas kontaktu, znikoma ilość niepożądanych ubocznych produktów dezynfekcji, stosunkowo małe gabaryty lamp UV i łatwy ich montaż oraz możliwość zmniejszenia ilości związku chloru oraz preparatów chemicznych dodawanych do wody w celu przeprowadzenia dezynfekcji końcowej – wyjaśnia Prezes Zarządu Tomasz Augustyn.

W celu dalszego zwiększenia bezpieczeństwa wody w kolejnym etapie dla układu basen sportowy - basen rekreacyjny planowana jest wymiana złoża w filtrach. Prace te planowane są w przestoju technologicznym w okresie wakacyjnym.

 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Centrum Rekreacji w Obornikach!

Opublikowano: 06.06.2022r.